Renáta Benčová a její cesta k dlouhému triatlonu a plány pro rok 2020

Renča je triatlonistka, která s námi začala spolupracovat koncem léta tohoto roku a my si toho velice vážíme. Je to svěřenkyně našeho nejlepšího trenéra na dlouhé tratě Luboše Bílka, který dlouhodobě žije ve Švýcarsku a předtím žil v Německu. Luboš trénoval světové hvězdy na Irnomanských tratích jako je Sebastian Kienle od roku 2006, nyní trénuje další světové hvězdy. Luboš má na starosti také hvězdy z ČR jako český rekordman na dlouhé trati Tomáš Řenč. Parketa Luboše je především v trénovaní triatlonistů na středních a dlouhých tratích. Luboš byl ten, který Renátě doporučil wattmetr Assioma Duo od nás, nechceme se chlubit jen Lubošovi poděkovat. Pokud se chcete dozvědět více o tom co jak Luboš Bílek nyní dělá tak doporučujeme článek na krásném webu běhej srdecem.

Další zajímavý rozhovor s Lubošem je staršího data a to z roku 2015, ale stojí za to si ho předčíst.

Zpět k Renče, která objela skoro kompletní letošní sezonu v českém poháru na středních tratích, což na konci sezony znamenalo celkově 4. místo. Letos vyhrála half Ironaman na jížní Moravě v závodě Pálava Race což je krásný závod a hlavně nádherný úspěch pro nováčka na středních tratích.  

Zde je triatlonová cesta Renči, která předcházela těmto krasným výsledkům a její cíle na pro rok 2020. 

V dětství jsem se závodně věnovala plavání, následně modernímu pětiboji. V dospělosti jsem se aktivně zabývala fitness. Celoživotní vášeň jsou pobyty v horách, jak bivakování a turistika, zimní sporty, sjezdové lyžování i běžky. V posledních letech jsem našla zálibu v běžeckých závodech ultra horských běhů, nejen v ČR, ale i v zahraničí. K triatlonu mě přivedli přátelé v loňském roce, kdy jsem přijala výzvu absolvovat po půlroční přípravě závod Czechman. Luboš by se asi zlobil..:-)

Triatlonovou cestu jsem zahájila v roce 2018. Po půlroční přípravě úspěšně absolvovala zmiňovaný závod Czechman 2018 (IM 70.3 distance), kde jsem vybojovala bronzovou medaili na Mistrovství České republiky v kategorii.

Následoval pád z horského kola, úraz páteře a půl roku bez možnosti aktivně sportovat až do listopadu 2018, kdy jsem se opět začala připravovat na můj druhý start v triatlonu, bylo to opět na závod Czechman 2019.
Na tento druhý start v triatlonu jsem se připravovala už pod vedením Petra Soukupa. Výsledek byl 2. místo v kategorii v čase 5:20 hod.

Další významný úspěch s dosahem do příští sezóny je stříbro ze závodu světové série Challenge Prague, middle distance triathlon. Tímto umístěním jsem si vybojovala startovní slot na mistrovství světa v Challenge 2020.

Letos, po ročním působení ve světě triatlonu, jsem obsadila celkové 4. místo v  absolutním pořadí žen ve středním a dlouhém triatlonu. Zároveň jsem obsadila celkové 2. místo v Českém poháru v aquatlonu v kategorii , kde jsem vybojovala titul Mistryně ČR 2019. Za můj dosavadní největší úspěch považuji absolutní vítězství v závodě Českého poháru Pálava Race, který mě posunul do TOP 5 v Českém poháru středních a dlouhých triatlonů.

Mým dlouhodobým cílem je absolvovat závod Ironman na plné distanci.

Pro následující sezónu 2020 se chci zlepšit na tratích středního triatlonu.
31.5. budu startovat na MS v Challenge v Šamoríně (middle distance triathlon)
V průběhu roku chci startovat i v závodech 70.3 IM pod hlavičkou Ironman.
Neméně významný cíl je pro mě  navázání na letošní úspěch v Českém poháru ve středním a dlouhém triatlonu.

V červnu 2019 jsem spolupráci s trenérem Lubošem Bílkem, který mi bude nápomocen k dosažení mých smělých sportovních cílů.
Mám za sebou 5 startů v triatlonu na střední distanci. Věřím v posun a že následující rok bude, když zdraví dovolí, opět podobně úspěšný, jako ten letošní.

O to více mě 4. místo těší a věřím, že v lidech vzbouzí především myšlenku, že sport je hlavně o nadšení, vytrvalosti a vůli, nikoliv o věku a sportovním zázemí. 
Každý hobby nadšenec u mě vidí, že to jde, postavit se po boku těch nejlepších a to myslím mnohým posune hranice odvahy a důvěru v sebe sama. Zjednodušeně řečeno, když jsem to dokázala já, může vlastně každý, kdo je zdráv.
A o to by nám všem mělo jít především, nebýt ten kdo je nejlepší a houževnatě si pozici bránit, ale být ten, kdo svým příkladem pomáhá druhým být lepší i za cenu toho, že sami budeme třeba poslední. Ovšem to se mi to mluví, když jsem čtvrtá, že!?

Renča nedávno absolvovala 10 dnů na plavecko-běžecké soustředění v Srní na Šumavě. Hádejte kdo tam bude; Luboš jeho parta.

K wattmetru Favero Assioma Uno má Renča sporttester od Suunta, ale zvažuje triatlonové hodinky od Garminu, protože to je úplně jiná liga co se funkcí a tréninkových metrik pro měření výkonu týče. Nedávno si pořídila Tacx Smart Neo T2 trenažer kvůli Zwiftění… Asi to známe to všichni, neustále je něco “potřeba”, ale bez technologie a know-how není pokrok a od toho jsme tady my, aby jsme Vám pomohli se posunou dál.  

Nejdůležitější výsledky sezóny Renáty v roce 2019:

ČP Pálava Race, 1. místo v absolutním pořadí
SP Challenge Prague Triathlon, 2. místo /1.ČR AG 40-44 let, nominace na MS 2020
ČP CZECHMAN triatlon, 2. místo v kategorii 40-44 let
MČR v terénním triatlonu XTERRA Plzeň, 2. místo v kategorii 40-49 let
ČP Krušnoman Duatlon LONG, 3. místo AG 40-44 let
MČR Duatlon Klasik, 2. místo AG 40-44 let
MČR v aquatlonu, 1. místo AG 40-49 let, titul mistryně ČR

Český pohár
2. místo v ČP aquatlonu AG 40-49 let
4. místo v absolutním pořadí v ČP dlouhých a středních triatlonů

Záznam z Pálava Race triatlonu na české televizi:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10155440826-triatlon/319297371361003-palavarace

[lastupdate]