Rozhovor: Kateřina Nash na téma trénink a wattmetry.

Kateřina Nash: Trénink je důležitý s wattmetrem.

S Kateřinou Nash z americké profi týmu Luna Chix, jsme si povídali na téma měřiče výkonu, koncem roku 2014 při Mistrovství republiky žen v cyklokrosu ve středočeských Milovicích. Katka, jako velice úspěšná závodnice, nám prozradila více o jejím tréninku a její nové zkušenosti s wattmetry. Katka tajně doufala v medaili na domácím mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, což úplně nevyšlo podle její představy. Přesto svým 5. místem zaznamenala nejlepší úspěch z českého cyklokrosového týmu. Nadále bude sledovat její úspěšnou kariéru a přejeme jí mnoho úspěchů v nadcházející bikové sezoně 2015.   

Stages-Powermeter-Durac-Ace-fc-9000

 

Katko, co ty a měřiče výkonu? Co ti říkaji moderní wattmetry?

Pro mne to je letos, co jsme začali s firmou Stages dělat, první zkušenost. Já o wattmetry neměla moc zájem, ty systémy vlastně byly dost takové složité s tím, že vlastně dávat wattmetr na bika, bylo to hrozné. Takže tento systém je vlastně úplně skvělý, že to je v té klice a nemusí si člověk s tím dělat žádnou starost přendávat ta kola. Takže dobrá zkušenost, já zatím ještě nejsem jako úplný expert na trénování přes watty, protože vlastně dvacet let trenuju přes jiný systém, ale wattmetr je dobrý, jako další věc k tomu tréninku. Je to fakt dobré.

Stages-Powermeter-Durac-Ace-fc-9000

Podle čeho jsi dříve trénovala ?

Pocit a tep. Přidávám k tomu teď ty watty. A je to zajímavé. Já nejsem ten člověk, který prostě by dal jenom na čísla, nebo že by dával všechno jenom číslům. Ale říkám je to určitě dobrá věc.

Ve vašem týmu Luna Chix jezdíte všichni s wattmetry Stages? Jezdíš s wattmetrem i na horském kole?

Máme to (wattmetr) na horských kolech, normálně i na silničce a teď to vozíme i na krosovém kole. Mě to, bohužel, teďka uplně nefunguje. Protože v tom krosu asi dvakrát, třikrát se to kolo umylo wapkou, ale jinak jsem to už používala celou sezónu. Tam bylo prostě blbé, že se to stalo na posledním závodě a já jsem prostě už nemohla sehnat náhradní wattmetr. Já si myslím, že až Stages ještě vylepší technologii tak, že to bude skvělé.

Nash-Katerina-Stages-Power-meter-Durac-Ace-fc-9000

Používáš nějaký software pro analýzu výkonu nebo podle čeho hodnotíš své výkony?

Já vlastně si to mužů stáhnout do Garmin Connect anebo já mám trenéra přes CTS (Carmichael trénikový systém) a ti používají Training Peaks, což je taky software na trénink, takže oni mají nějaké svoje další softwary kde to analyzují.

Training Peaks je výborný program,  kde vlastně mužeš mít trenéra, který ti analyzuje data na dálku. Používáš nějaký další software?

Těch softwaru je víc, ale já používám tenhle.

Jak moc při tréninku nebo při závodech sleduješ watty?

Při tréninku jo. Já ale při závodech ne. Já prostě,  já málokdy jezdím s Garminem, pro mne ta čísla při tom závodě nebyla užitecná, spíš to bylo takové, že mne to jako rušilo, když jsem se potom na ta čísla dívala. Takže při závodě ne, ale na ten trénink je to skvělá pomůcka.

katerina-nash-luna-cyclocross-milovice-ibis-orbea-stages-11

Čím se řídíš při závodech?

Pokud se závodu týče tak je pro mne duležitý pocit, ale ten trénink je důležitý s tím wattmerem.

Jak se chystáš na další závody a světové poháry?

Tak se teď potrebuju převléct a pak vlastně na týden si pojedu k rodičům odpočinout a trénovat. Pojedu se podívat do Tábora na trať, protože je takové nabité.

Stages-Powermeter-Durac-Ace-fc-9000

Pak máš asi v plánu další světové poháry v cyklokrosu?

Pak vlastně jedu dva světáky v Belgii a ještě se vracím domů po tom prvním na vánoce a potom odjíždím do Belgie na nějakých dalších 5 závodů.

Vracíš se po závodech v Belgii ještě do Ameriky?

Pak se vracím do Kalifornie, protože tam je dlouhá pauza bez nějakých závodů. A prostě tréninkově je to jednodušší.

Děkuji za rozhovor. 

Leave a comment