Maratonský mistr ČR Štěpán Karban hodnotí své poslední bikové sezony.

Sezona 2016 a začátek sezony 2017

Náš úžasný ambasador Štěpán Karban nám popsal svoje zážitky z posledních dvou sezon. Pomalu se nám začíná rozjíždět nová sezona 2017 a já ještě ani nestačil zhodnotit tu minulou. Lážo rozhodně nebyla a plážo už vůbec ne. Tak jaká vlastně byla ta sezona 2016? Trochu jiná než ty minulé a to zejména v přípravě. Zlom nastal s pořízením watmettry.cz Veškerý trénink se pro mně změnil. Hodně z Vás se mě ptá ať jim sdělím svoje dojmy z tréninku s wattmetrem a že nechtějí slyšet jak je to skvělé a že to nemá žádnou chybu. A já jim najednou nemám co říci. Snad jen pro toho kdo má rád dlouhé tréninky, se tréninky podstatně zkrátí. Kdo rád jezdil na hezká místa a obdivoval krásy naší země, tak tomu bude jedno kde jezdí, hlavně aby ten kopec nebo ta rovinka byla co nejdelší, případně nejlépe aby foukal protivítr. Ač jsem dříve nesnášel jezdit něco stále do kola, teď se mi to naopak líbí, když jsem na kolo někoho nesehnal, vůbec se mi nechtělo a teď odjezdím většinu tréninků jen sám a fakt mě to ba. Zkrátka nějak se to úplně otočilo. A když už mě z toho začne trochu hrabat, tak stačí watmettr vypnout a trochu si od těch čísel odpočnout.
Takže tolik asi k přípravě a teď co mi vlastně tahle změna přinesla.

Vše začalo už mistrovým závodem, nikdy bych neřekl, že můžu v tak nabité konkurenci vyhrát, dokonce ani na pódium jsem si nevěřil. Jelo se mi však skvěle a já nenašel v mé kategorii přemožitele. Dalším pro mne velkým a skvělý závodem je i Mallevil, ani tam se mi v minulosti nepodařilo vyhrát a ejhle, najednou se to povedlo. Sudety čtyři starty, čtyřikrát pódium, ale ani jednou jsem se nepostavil na příčku nejvyšší. To vše se změnilo loni, kdy i s defektem (musel jsem vyměnit píchlou duši) jsem tento závod vyhrál.


V loňském roce jsem objel cca 34 u nás těch větších závodů (ČP, KPŽ,…) a z toho jsem 33x stál na podiu.
Takže asi tak. Tímto chci poděkovat nejen týmu BMC SKIBIKECENTRUM.CZ,ale i firmě watmettry.cz, která mi nejednou svoji radou a vřelým přístupem k těmto výsledkům dopomohla.

Maraton Drásal 2017

V sobotu na Drásalovi jsem zakončil první část letošní přípravy. Už před sezonou se mi do rukou, vlastně do nohou, dostal na otestování wattmetr na bajka od firmy Watmetry.cz 4iiii. Po skvělé loňské zkušenosti s “waťákem” na silničním kole jsem se velice těšil na možnost otestovat a změřit silové parametry i na bajku a zhodnotit, jestli má nějaké opodstatnění si toto zařízení kupovat.
Myslím, že wattmetr jsem otestoval jak se patří a musím dodat že jsem získal další poznatky jak skvělý pomocník při tréninku, ale ne jenom tam, to je. Psal jsem, že po namontování wattmetru na silničku začnete o tréninku více přemýšlet, trénink se stane efektivnějším. Co by ale mohl přinést nového další měřák a ještě k tomu na bajku?


Všeobecně toho bylo napsáno hodně, ale já si myslím, že toho je ještě o něco více…
Při závodě jsem začal závodit nejen se soupeři, ale zároveň se snažím v každém závodě dosáhnout co největších wattových hodnot. To je výhoda když nejedu v nějaké skupině a třeba bych si povolil, tak přesně tohle vás nenechá. Když do kopce jedu pomalu a přesto šlapu vysoké watty, tak vím že zas tak pomalu nejedu. Dříve mě hlava říkala jedeš pomalu, každý tě předjede a to mi bralo spoustu energie. Začal jsem si více všímat posedu. Najednou jsem zjistil, že třeba i správně namontované kufry na tretrách dokáže pár watíků přidat.
Možná vás to přinutí vést si tréninkový deník a budete si zapisovat co jste každý den jedli, co jste udělali jinak, protože budete hledat odpovědi na otázky jak je možné, že minulý závod jste dokázali jet o 50 wattů více a přitom jste se cítili úplně stejně.


Asi vás to donutí i více odpočívat a vy zjistíte, že máte čas i na jiné blbovinky, než pořád sedět na kole 🙂
Je toho ještě určitě více, ale to do dalších reportů třeba s daty z nějakého toho závodu.
Má tedy vlastně nějaký smysl toto zařízení kupovat? Za mne jednoznačně ano!
Velikánský dííííík patří firmě Wattmetry.cz, která mi toto testování umožnila a svými radami mě do světa čísel, síly a výkonu uvedla. Nejen že mají v nabídce široký sortiment měřáků za skvělé ceny, ale dokáží i skvěle poradit. Pavle fakt mooooc dikes:)

[lastupdate]