Můj rok s wattmetrem Quarq XX1 Eagle. Recenze od MUDr. Aleše Kroužeckého z WinPeaks

Můj rok s wattmetrem Quarq XX1 Eagle.

Protože považuji trénink s měřičem výkonu za jednoznačný krok vpřed (jsem trenérem), je mým požadavkem na sebe i na klienty, abychom používali wattmetr nejen na silničním kole ale i na kole horském.  Většina z nás provozuje oba druhy cyklistiky, a tak by absence dat z kola horského výrazně ovlivnila kvalitu a množství informací, podle kterých plánujeme jak trénink tak závody.

Aleš Kroužecky a Karel Martínek “mučí” Ondru Cinka v zátěžové laboratoři WinPeaks

Na MTB jsou nepochybně na měřič kladeny mimořádné nároky- kromě toho, že musí být přesný, tak  musí být mechanicky velmi odolný vůči otřesům, pádům, nárazům do klik a musí být vodě- a bahnuodolný. Navíc byla mým požadavkem  instalace wattmetru na kliky SRAM Eagle na mého celoodpruženého Cannondala. Takže výběr padnul na Quarq XX1. Po roce mohu s jistotou říci, že se jednalo jednoznačně o výbornou volbu. Měřič funguje zcela bez jakýchkoliv závad a pochybností. Startuje a připojuje se ke Garminu okamžitě, data z přístroje jsou homogenní, konstantní a ani jednou jsem neměl pochybu o jejich relevanci (což nemohu říci o všech wattmetrech, se kterými jsem v posledních letech pracoval).

MuDr. Aleš Kroužecký s Ondrou Cinkem ve WinPeaks

Navíc, protože vlastním zátěžovou laboratoř Winpeaks v Plzni ve Štruncových sadech www.winpeaks.cz, tak mám tu ojedinělou možnost přesnost přístroje ověřit porovnáním se zlatým standardem pro měření výkonu, což je trenažér Cyclus2. Kontrolu wattmetru jsem provedl několikrát a wattmetr vždy měřil přesně v celém rozsahu zátěže  od lehké vytrvalosti až po spurt.

Fotbalisté Viktoie Plzeň na zátěžových testech ve WinPeaks

Co tedy lze říci závěrem? Wattmetr Quarq XX1 Eagle mohu s čistým svědomím doporučit. Ve výběru přístrojů sice patří k té dražší kategorii, ale v tomto směru se investice vyplatí. Prostě platíte za kvalitu, kterou ale dostanete. A protože jsem udělal takto dobrou zkušenost, tak jsem si na podzim zakoupil ještě druhý stejný přístroj, protože jsem moji stáj kol rozšířil ještě o lehounký MTB hardtail.

 

Na úplný závěr pro ty, kteří se rozhodnou k nákupu wattmetru, ještě jednu důležitou radu- vždy s prodejcem pečlivě prodiskutujte, zda vámi vybraný wattmetr je vhodný nejen pro kliky, které používáte, ale zda bude pasovat i na váš rám kola. Jeden z mých klientů, které trénuji, si totiž koupil wattmetr v zahraničí a přestože vybral správný přístroj pro své kliky, tak nebyla možná instalace kvůli šíři zadní stavby jeho rámu. V tomto směru se u www.wattmetry.cz můžete spolehnout, že rada, kterou dostanete, bude zcela kvalifikovaná.

Doc. MUDr. Aleš Kroužecký, Ph.D.

Wattmetr Quarq pro Sram Eagle.

[lastupdate]