Rozhovor: O tréninku se Zdeňkem Vobeckým s novou akvizicí našeho ambasador programu.

zdenek

Před pár dny jsme si povídali na téma měřičů výkonu s novou tváří ambasador programu Wattmetry.CZ, Zdeňkem Vobeckým.

Zdeněk několik let závodí cross country XCO u nás i v zahraničí a pravidelně se zúčastňuje světových poháru a také závodů UCI kategorie HC, C1 a C2, kde se ukázal výbornou formu. Náš ambasador program má za cíl pomoci závodníkům předat znalosti o kvalitním a efektivním tréninku, což by se mělo projevit ve stoupajcí vykonnosti. Se Zdeňkem jsme si povídali při jeho tréninkovém kempu na ostrově Tenerife v půlce ledna. Samozřejmě se můžete těšit na další zajímavé informace o krocích našich ambasadorů. 

Zdeňek se stal koncem února stal součástí týmu Protocycles TUNER. Nedávno ho vyzpovídal Germáno z MTBS.CZ po prvních bikových závodech na Kypru.

Zdenek-Vobecky-KH-Tour-Giant

Co tě přivedlo k tomu, aby sji začal trénovat podle wattů?

Vzhledem k tomu, že v posledních dvou sezónách se moje výkonnost neubírala tam, kam jsem chtěl, rozhodl jsem se v přípravě na sezónu 2016 pro zásadní změny v tréninku. Výraznou obměnou prošlo strukturování tréninku, hodinový a kilometrový objem a především intenzita a její správné dávkování. První věcí, kterou jsem začal bylo vhodné dávkování intenzity a navýšení tréninkových hodin na horském kole. Dohodl jsem se na spolupráci s vámi a firmou Stages Cycling a pořídil si kliku s měřením výkonu pro MTB kolo – konkrétně model SRAM X9 ve verzi GXP.

Jaké výhody vidíš v tréninku podle wattů oproti jiným způsobům měření zátěže?

Trénink řízený podle wattů má zásadní výhodu v tom, že není ovlivňován vnějšími okolnostmi. Ukazuje přesné aktuální zatížení. Tepová frekvence reaguje se zpožděním a také reaguje na stav lidského organismu (únava, odpočatost, zdravotní stav atp.). V tomto směru vidím největší výhodu při tréninku cílených úseků v délce trvání do dvou minut. Zde je daný jedinec jen těžko schopen odhadnout intenzitu zatížení, protože tepová frekvence má pomalou odezvu. Snadno se tak stane, že tempo je v úvodu úseku příliš vysoké a postupně klesá. Z tohoto důvodu se tak může stát, že se při tréninku většinově vychýlíme z plánované zóny, aniž bychom to na první pohled a pocit poznali. U déle trvajících úseků se stává tepová frekvence již o něco přesnějším ukazatelem, přesto zde ale přetrvávají veškeré výhody měření výkonu. Zejména to, že v prvních momentech úseku nenasadíme příliš vysoké tempo ve snaze o co nejrychlejší dosažení potřebné tepové frekvence.

Další významnou výhodou vlastního měřiče výkonu je možnost testování se v přirozených podmínkách. Jednoduché stanovení FTP (functional treshold power) z 20ti minutového testu nám řekne mnoho o stavu naší výkonnosti a zároveň si z FTP můžeme nastavit jednotlivé zóny zatížení pro následující tréninkové období.

zdenek-tenerife

Je rozdíl porovnání měřeného výkonů při tréninku na silnici nebo v terénu?

Výhodou silničního tréninku je, že se mnohem snadněji držíme v předepsané výkonové zóně. Oproti tomu trénink v terénu je daleko pestřejší a i když se podle tepů i stavu vyčerpání držíme stále v zóně vytrvalosti, čísla o době strávené v jednotlivých výkonových zónách mluví jinak. V terénu poměrně často musíme přestat šlapat a věnovat se průjezdu technických pasáží. Zároveň také pestrost terénu nabízí mnoho krátkých a prudších stoupání nebo výjezdů ze zatáček, kde se naopak opřeme do pedálů větší silou a tak na krátkou dobu vstupujeme do vyšších výkonových zón. Trénink v terénu je daleko větší směsicí výkonových zón než na silnici. Watt je ale vždy watt a tak není žádný rozdíl v tom, zda jedete 400 W po silnici nebo po trailu.

zdenek-tenerife4

Jak jsi spokojený s wattmetrem Stages?

Levá klika s osazeným měřičem výkonu od firmy Stages mi vyhovuje zejména pro svou naprostou jednoduchost. Je velmi dobré, že výrobce Stages nabízí celou škálu levých klik pro všechny disciplíny a pro velké množství výrobců. Díky tomu si může většina lidí pořídit pouze levou kliku pro měření wattů a tu spárovat se svýma stávajícíma klikami. Systém je velmi nenápadný a celou kliku zatíží zanedbatelnými 18ti gramy. To je v porovnání s jinými systémy měření výkonu velká výhoda. Oceňuji jednoduchost, univerzálnost, přesnost, spolehlivost a de facto nulové nároky na údržbu. Jednoduchá je i případná výměna baterie, ke které nepotřebujete žádný speciální klíč ani případný servisní zásah.

zdenek-tenerife2

Proč si myslíš, že je dobré investovat do měřiče výkonu?

Dle mého názoru je při dnešních cenách měřičů výkonu jeho pořízení tím nejlepším možným způsobem, jak dosahovat pokroků ve výkonnosti. Pokud máte vhodně nastavený tréninkový plán, můžete díky měřiči výkonu neustále sledovat své pokroky a zlepšovat svou výkonnost. Samozřejmě, měřič výkonu za vás tu tvrdou práci nenadře, ale bude vaším velkým pomocníkem. Velké možnosti ve využití měřiče výkonu vidím u hobby závodníků a jezdců, kteří nemají kvůli svým povinnostem čas věnovat se tréninku v řádech desítek hodin měsíčně. Díky měřiči výkonu si mohou snadno naplánovat krátké, ale intenzivnější tréninky, které jsou dle mého názoru mnohem zábavnější. Pokud víte, v jakých zónách se v tréninku pohybovat (a to vám měřič výkonu ukáže), vytěžíte i z hodinového tréninku mnohem více, než například z tréninku na čtyři hodiny.

Díky za tvůj čas a držíme palce v nové bikové sezoně 2016. 

zdenek-tenerife3

[lastupdate]