Základní informace o měřičích výkonu. Co je wattmetr na kolo?

V dnešním článku se vám trochu více podrobněji pokusím vysvětlit, jak a kde se přesně měří výkon cyklisty co možná nejjednodušeji.

Mít wattmetr nebo nemít je nabízející se otázka pro každého hobby nebo amatérského cyklistu. Pokud jezdíte na kole pravidelně, tak se asi chcete dále zlepšovat ve své výkonnosti. Co třeba jen shodit nějaké to kilo, tak je vaše odpověď může ano. Pokud jste již jsem o wattmetru již něco málo slyšeli např. v televizi při komentáři z Tour de France, tak jste na správné adrese. V dnešní době je o wattmetrech více slyšet díky jejich popularitě i nejen nás, ale hlavně v cizině. Já se pohybuji ve světě wattmetrů a různé fitness elektroniky již od roku 2014, kdy firmy jako Stages Cycling nebo Power2Max udělali cenovou revoluci na světovém trhu wattmetrů, který v té době primárně ovládali hlavně 2 firmy, německá firma SRM a americký výrobce nábojů s měřením výkonu PowerTap. V roce 2009 přidal k výrobcům wattmetrů i Quarq, který od roku 2011 vlastní americká firma vyrábějící komponenty na kolo SRAM. V dnešní době se pohybují ceny nejlevnějších jednostranných měřičů výkonu na levé klice pohybují od 6000 Kč, což je cena přístupná pro každého vášnivého cyklistu.

Budu rád, když si po přečtení tohoto článku wattmetr na kolo vyzkoušíte, a já Vám můžu slíbit že pokud ho jednou zkusíte, tak si na měření vašeho výkonu rychle zvyknete anebude chtít jezit bez něj. Obecně wattmetry jsou vhodnější spíše na silniční kolo než na horské kolo, protože na biku wattmetr dostává hodně zabrat nejen kvůli létajícímu kamení nebo pevným kamenům na trailu což může znamenat, že budete potřebovat i více wattmetrů za sezonu. V případě že dojde k mechanickému poškození wattmetru ve většině případů tato závada nebude krytá zárukou výrobce wattmetru.

Adam Vágner z Jablonce n/N. BRS Technology MTB týmu. Wattmetry na bika májí kratší životnost.

V dnešním článku si představíme typy wattmetrů a jejich umístění na kole. Měřič výkonu je jednoznačně nejlepší a nejpřesnější měřič sportovní aktivity, který kdy byl vymyšlený ať počítáte watty nebo kalorie.

UMÍSTĚNÍ MĚŘIČE VÝKONU:

Než se ponořím do značek wattmetru na našem trhu, funkcí a technologií měření výkonu, měli bychom pravděpodobně mluvit o umístění wattmetru na kole. Důvodem je to, že na rozdíl od GPS cyklopočítače na kole, který pracuje téměř na každém kole kdekoliv na planetě, mají měřiče výkonu více omezení, než byste si mohli myslet. Některá omezení jsou čistě technická, jiná jsou založena na preferencích jezdce. V obou případech pomůže tato sekce pro většinu lidí trochu zúžit výběr při výběru vhodného wattmetru.

Umístění wattmetrů na kole dle jeho pozice.

Jak můžete vidět výše, máme pět hlavních oblastí, které dnes uvidíte měřiče výkonu:

1) Zadní kolo (umístění v náboji)

2) Klikový pavouk „spider“

3) Klikové ramena (pravé/levé)

4) Pedály

5) Středové složení / BB (není vidět, za špičkou šipky)

Na jiných částech kola (např. řídítka) existují další produkty, ale žádný z výrobků, které jsou v současné době na trhu jako je PowerPod nebo AeroPod, ve skutečnosti nemá tenzometry. Jedná se tedy o výpočet výkon pomocí dat ze senzorů (byť některých vysoce přesných) než skutečných zařízení pro měření síly. Takže u většiny tohoto příspěvku se soustředím na to, co se nazývá „měřiče síly s přímou silou“ neboli anglicky DFPM (direct force power meter) – což jsou zařízení, které měří sílu (force) nějakým způsobem pomocí tenzometru. A konečně nebudu mluvit o společnostech, které odešly z podnikání (tj. Ergomo nebo BRIM BROTHERS ), nebo o produktech, které byly vyrobeny kdysi dávno a dnes nemají žádnou technologickou hodnotu (tj. Měřič výkonu POLAR s optickým měřením výkonu pod řetězem). Nedoporučil bych kupovat wattmetry se starou technologii měření výkonu jako již zmíněný Polar (Power Output Sensor s bezdrátovým protokolem W.I.N.D.) pro computer CS600 a nebo SRM drátová verze, protože tyto wattmetry již nejdou opravit nebo kalibrovat výrobcem, nejsou bezdrátové (nepoužívají komunikační bezdrátový protokol ANT+ a Bluetooth LE). Sám jsem tyto modely několik let používal, ale v dnešní době to není reálné použití hlavně kvůli přenosu dat do cyklopočítače nebo pak do hodinek případně telefonu kvůli další analýze dat.

Zpět k mému obrázku výše, chci trochu rozšířit oblast a mluvit o ni konkrétně. Zde je stručný přehled, kde jsou uvedeny produkty na současném trhu a jsou funkční (měří výkon přesně) Dále jsem přidal i jeden řádek s položkou pro měření výkonu pomocí nepřímých sil):

Zadní kolo: náboje PowerTap G3 (nyní již SRAM)

Klikový pavouk : Quarq / SRAM, Power2Max, SRM, PowerTap C1, Team Zwatt, Xcadey, Sigeyi

Kliky: Rotor, Stages Cycling, Pioneer, 4iiii, ROTOR INPower2, Team Zwatt, Shimano, Specialized, XCadey, Magene, Verve Infocrank, InPeak

Pedály: Garmin Vector, PowerTap P2 (nyní již SRAM), Polar/Look, Favero Assioma, Look/SRM, IQ2, SRM X-Power (MTB)

Středové složení / BB: ROTOR INpower, Team Zwatt spindle, Race Face/Easton

Nepřímé měřiče výkonu: PowerPod, AeroPod, iBike, Arofly, PowerCal

V případě některých z těchto produktů (Polar / ROTOR / Garmin / PowerTap / 4iiii / INPEAK) je wattmetr umístěný vlevo, nicméně je to stále stejné umístění, pouze na levé straně místo na obou stranách.

Také si musíme povšimnout toho, že u některých společností, kde se vyrábějí wattmetry jako sekundární produkt, protože se soustředí pouze na primární produkty své značky jako jsou komponenty nebo cyklopočítače. Jde např. o firmy jako je FSA, který kde se jedná jen o re-brandovaný Power2Max wattmetr.

VLASTNOSTI A FUNKCE WATTMETRU:

Nyní, když jsme se zabývali tím, kde každý wattmetr „bydlí“, nyní pojďme mluvit o funkcích, které mají dnes měřiče cyklistického výkonu:

Celkový výkon (watty): Toto je zřejmé – každý měřič výkonu to již dnes má, i ty které výkon pouze odhadují (kalkulují). Jednoduše změří váš celkový výkon a následně se přenese do zobrazovací jednotky.

Podpora komunikačního protokolu a profilu výkonu ANT +: Další relativně důležitá věc. Velká většina měřičů výkonu na dnešním trhu “vysílá” watty prostřednictvím ANT + ke kompatibilním  zobrazovacím jednotkám. To vám umožní použít jednu z desítek různých zobrazovacích jednotek na našem trhu. Sám bych byl velmi váhavý si vybrat měřič výkonu, který nemá komunikační bezdrátový protokol ANT +, pokud nevíte, se kterou zobrazovací jednotku v budoucnosti spárujete s vaším wattmetrem. Konkrétně u měřičů výkonu má profil výkonu ANT + tendenci být nejstabilnější, a také tento komunikační protokol má nejmenšími problémy s kompatibilitou. Většina firem poskytujících měřiče výkonu a zobrazovací jednotky hlavně doporučuje používat ANT + místo Bluetooth Smart, i pokud je váš měřič výkonu kompatibilní s duálním komunikačním protokolem. V reálném světě např. firma Wahoo dokonce „nutí“ své zařízení spárovat spíše přes než ANT + než Bluetooth Smart. Jedná se hlavně o snížení problémů s nekompatibilitou wattmetru a zobrazovacích jednotek.

Komunikační protokol Bluetooth Smart: Bluetooth Smart (nebo zkráceně BLE / BTLE) se stal na trhu s wattmetry trochu sekundárním standardem. Většina nových měřičů výkonu se dodává s duální ANT + / BLE komunikačním protokolem. Bluetooth Smart je nejoblíbenější, když se používá wattmetr s aplikacemi na platformách, jako je iOS, které nepodporují ANT + (nebo některé telefony s Androidem). Tento protokol se také používá u hodinek od Polar a Suunto, které nepodporují ANT +. Nevýhodou je, že i v roce  2022 je kompatibilita s měřiči výkonu stále chaotická. Některé hodinky například nepodporují rozdílný výkon obou noh pomocí levopravé rovnováhy (balance) přes Bluetooth Smart a jiná zařízení se nemohou správně kalibrovat přes Bluetooth Smart. Některá zařízení také nesprávně zdvojnásobí celkový výkon přes Bluetooth Smart z levostranného wattmetru.

Měřiče výkonu pouze na jedné straně (levostranné): Tyto měřiče výkonu měří pouze watty z levé strany. Všechny tyto jednotky pak jvýkon z jedné nohy ednoduše zdvojnásobí výkon a tím vytvoří celkový výkon. Firma Stages Cykling v roce 2012 skutečně udělala revoluci v této kategorií pomocí měřiče výkonu pouze na vlevo a další prodejci následovali tento příklad, včetně Garminu (Vector S), Rotor (Rotor LT, ROTOR inPOWER), 4iiii (některé modely Precision a Podium), Polar (Keo Power Essential) SRM Exact, InPeak, Magene Ridge S a mnoho dalších výrobců nově nejen z Číny. Všimněte si, že všechny měřiče výkonu ve středovém složení (BB) mají pouze výkon z levé strany.


Levostranný wattmetr Magene Ridge S je nejplošší wattmetr na světě s výškou podu baterky jen 6,5mm

Odhadovaný výkon levá / pravá noha (pavouk): Tyto měřiče výkonu se stali hitem Quarqu a Power2Max předtím, než na trh přišli skutečné duální wattmetry okolo roku 2015. Tato platforma wattmetru funguje tak, že v podstatě rozdělí pravou kliku na polovinu a předpokládá se, že veškerá síla zaznamenaná při horní úvrati skutečně přichází z levé strany, zatímco tlačení dolů je z pravé strany. To je teorie odhadu „duálního“ výkonu na pravé straně v pavouku kliky. Je to dobrá metoda měření výkonu, nicméně není dokonalá. I když si můžete myslet, že rovnováha šlapaní by byla ideální, tak to nemuselo být ve skutečnosti. A někteří jezdci a trenéři, kteří se na tyto data analyzovali, zjistili, že snaha o dosažení rovnováhy skutečně snižuje váš celkový výkon. Jediná věc, na které se lidé shodnou, je to, že měření síly doleva / doprava může být užitečné pro ty, kteří se zotavují po zranění nebo mají svalovou disbalanci. Tuto metodu měření výkonu v pavouku používají např. PowerTap C1, všechny jednotky Power2Max a všechny modely SRAM / Quarq, Zwatt, čínské firmy Xcadey, Sigeyi atd.

Modulární wattmetry od Rotoru v pavouku pro silnici a MTB

Skutečné duální wattmetr (výkon měřený na levá / pravá straně): Toto je omezeno na wattmetry, které mohou měřit vaši sílu na více než jednom místě a hlavně toto měření umí bezchybně poslat do zobrazovací jednotky což je věda sama o osobě. Proto to vidíme tyto wattmetry na pedálech, tak i na dražších měřičích výkonu založených na klikách. Nemůžete takto měřit výkon přímo u pavouku, místo toho je musíte měřit jinde, jako jsou kliky (Stages LR, duální systém ROTOR, duální systém Infocrank, duální systém Pioneer, duální systém Shimano, duální systém 4iiii, Magene Ridge Dual), pedály (Garmin, Favero Assioma, Polar / Look, SRM / Look, IQ2 a SRM X-Power (MTB).

Plynulost šlapaní do pedálů a efektivita točivého (krouticího) momentu (Pedal Smoothness & Torque Efficiency): Tyto dvě metriky jsou k dispozici ve špičkových měřičích výkonu, které mají skutečné měření výkonu (duální) a jsou podporované zobrazovací jednotkou (jen přes ANT+).

Fáze šlapaní

CYCLING DYNAMICS:

Původně to byla sada funkcí Garminu pro pedály Garmin Vector, které umožňují data, jako je posunutí na platformě pedálu, odkud při šlapaní vaše energie pochází (power phase), tak i poloha a postavení na pedálu. Zobrazení těchto kompletní výkonnostní metriky je možné pouze na kompatibilním tachometru Garmin, který poskytuje grafický výstup s informacemi o čase stráveném v sedle / postoji, fázích výkonu, silových fázích.

Polar má také jeho variantu v některých svých nových cyklistických jednotkách a také s vlastními pedály. Až do roku 2019 ostatní výrobci nemohli tyto metriky použít ve svých wattmetrech, ale Garmin tento standard otevřel i pro další značky.

Garmin Cycling Dynamics

firmy. V současné době je implementován pouze firmou F avero u svých pedálů Assioma Duo, kde nazývají tyto metriky UAV Cycling Dynamics.

Pioneer a jeho verze Cycling Dynamics nazvaná Pedal Monitor na jejich cyklo computeru

Typ baterie:

Měřiče výkonu používají buď jednorázové baterie vyměnitelné uživatelem (knoflíková baterie 2032 nebo AAA), nebo používají dobíjecí Li-Ion akumulátor. Jedinou výjimkou jsou pavouky SRM, které používají vestavěnou baterii nebo akumulátor, tento wattmetr je třeba posílat zpět do továrny na výměnu pokud nechcete přijít o záruku. Většina výrobců wattmetrů dnes používají CR2032 a podobné knoflíkové baterie. Většina z nich dostane mezi 100 až 800 hodinami provozu, pak jednoduše vyměníte baterii. Některé z novějších jednotek, jako je PowerTap P1 / P2, které pracují na bateriích AAA, vydrží kratší dobu kolem 50 hodin. Stejně je tomu taky u wattmetrů Favero Assioma, 4iiii Podium a další. Další možnosti dobíjecích baterií, jako je například Power2Max NG, však mohou spolu s modely Team Zwatt a Race Face / Easton získat delší výdrž baterie. Dobíjecí akumulátory, jako je Favero, jsou navrženy tak, aby vydržely i přes 500 nabíjecích cyklů. Nakonec je vaše volba mezi nabíjecí a jednorázovou baterkou opravdu spíše otázka preferencí.

Wattmetr v pavouku pro MTB Xcadey na klikách Shimano XTR 9100 12 rychlostí

Možnosti kalibrace:

Všechny wattmetry na trhu dnes podporují určitou kalibrační funkci, i když do jaké míry se liší. Některé mají několik možnosti kalibrací. Quarq/SRAM AXS s aplikací, která vám umožňuje mnohem větší množství funkcí, zatímco jiné jsou více jednoduché. Většinou se zde primárně zajímáte o to, že dojde k nějaké kalibraci a že ji můžete na požádání spustit. Kromě toho má tendenci se dostat k pokročilejším metodám kalibrace a kontroly točivého momentu. Je třeba poznamenat, že termín kalibrace může mít velmi specifické významy pro různé lidi, technicky většina lidí skutečně dělá nulování wattmetru (stejně tomu je i u kuchyňské váhy) anglický termín je zero-offset. Pro dnešní článek se budu zdržovat v obecné rovině pro zjednodušení.

Nakonec mám jednu perličku na závěr, pokud jste se dočetli až nakonec toho článku. Zajímavost na závěr je názvosloví pokročilých tréninkových metrik od firmy z Bouleru v Coloradu TrainingPeaks, který založil wattový guru Hunter Allen spolu s Dr. Cogganem.

FTP = Functional Threshold Power – nejvyšší průměrný výkon, který je cyklista schopen udržovat během 20 minutového testu zátěže (nebo 1 hodiny). Podle FTP testu se nastavují wattové zony.
NP = Normalized Power- odhadovaný výkon, který byste mohli udržovat, pokud je váš výstupní výkon dokonale konstantní (stálý) – přepočítávány i na základě rozdílů způsobených např. silným větrem / stoupání apod.
IF = Intensity Factor- vyjadřuje vztah vynaložené námahy k vašemu maximu resp. vyčíslení intenzity tréninku oproti aktuální úrovni / schopnostem.
TSS = Training Stress Score – způsob měření zatížení organismu během jízdy. Hodnota TSS napomáhá vyvažovat intenzitu tréninku a následnou regeneraci těla.